Choć szczyt pandemii covid-19 mamy już (jak się wydaje) szczęśliwie za sobą, problemy prawne jakie wywołały regulacje wprowadzone w związku z pandemią są więcej niż aktualne. W dniu 12 grudnia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny, zapewne niesiony falą zmian mającą swój początek 15 października 2023 r., orzekł, iż tzw. przepisy covidowe[1], które w sprawach o przestępstwa…
Czytaj więcej >Aktualności
W dniu 27 października 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, w sprawie o sygn. akt II SA/Op 219/20, wydał wyrok, który można oceniać nawet w kategoriach „precedensu” znanego z sądownictwa amerykańskiego. Przywoływany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Rozporządzeniem z dnia 19 kwietnia 2020 r. [1] rząd – w związku z trwającym stanem epidemii…
Czytaj więcej >Wobec pandemii wiele mówi się o potrzebie należytego podziękowania lekarzom za podejmowane przez nich wysiłki, zmierzające do zwalczenia grożącego nam wszystkim wirusa. Jednocześnie w pewne zapomnie popadło, iż lekarze, zwłaszcza ci dopiero zaczynający swoją zawodową posługę, muszą stale borykać się nie tylko z wyzwaniami medycznymi, ale także z innymi, przyziemnymi trudnościami – w szczególności stawiani…
Czytaj więcej >W ostatnich latach w opinii publicznej powtarzają się – z różnym nasileniem – uwagi dotyczące tzw. „dzikiej reprywatyzacji”. Abstrahując od politycznych aspektów tego problemu i zawiłości wielu spraw zajmujących od czasu do czasu nagłówki gazet, warto zwrócić uwagę na kwestię samej zależności między upływem czasu, a nabyciem i utratą własności nieruchomości. Choć może wydawać się…
Czytaj więcej >Aktualna sytuacja epidemiologiczna może – paradoksalnie – wpłynąć na sprawniejsze zakończenie niektórych postępowań spadkowych – dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie należy poszukiwać w art. 15 zzs1 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 875)[1]. Pandemia koronawirusa doprowadziła do odwołania tysięcy rozpraw, znacząco odsuwając w czasie możliwość zakończenia spraw sądowych. Ta niepewność…
Czytaj więcej >Na mocy przyjętych do tej pory ustaw antykryzysowych (tzw. tarcza 1.0 i 2.0) przedsiębiorcy, a zatem osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą uprawnione są – przy spełnieniu określonych warunków, o których pisaliśmy w aktualnościach z dnia 30 kwietnia 2020 r. – do uzyskania zwolnienia od obowiązku uiszczania składek ZUS. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ustawy…
Czytaj więcej >Choć wydawać by się mogło, że koronawirus (COVID-19) pozostanie bez wpływu na kwestie związane z wykonaniem orzeczonych kar pozbawienia wolności, stało się jednak inaczej. Wszystko za sprawą tzw. specustawy covidowej[1], która zmieniła przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego[2], określające warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby móc ubiegać się o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru…
Czytaj więcej >Rząd przyjął projekt kolejnej regulacji (tzw. Tarcza Antykryzysowa 3.0), mającej na celu złagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Wśród najważniejszych założeń znalazło się rozszerzenie możliwości ubiegania się o zwolnienie składek ZUS na grupę przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 49 pracowników, a ich miesięczny dochód nie przekroczył kwoty 7000 zł. Zwolnienie może dotyczyć tylko kwietnia i maja….
Czytaj więcej >